Miejscowość o kilkusetletniej historii, otoczona Borami Niemodlińskimi przez wieki związana była z rolnictwem, gospodarką leśną , a od XIX wieku z porcelaną produkowaną z lokalnych złóż. Od początku XIX wieku rozpoczęto tu wydobycie bazaltu.
Miejscowość o bardzo dużych walorach przyrodniczych, oprócz rozległych Borów Niemodlińskich powstały tu w XIX wiek stawy, które stały się siedzibą wielu gatunków rzadkich ptaków. Lęguje tu między innymi bocian czarny, czapla, gęgawa cyraneczka i wiele innych rzadkich ptaków.
Miejscowość bogata w zabytki. Do najważniejszych należy XIX wieczny pałac Frankenbergów zaprojektowany przez znanego z wielu realizacji Karola Ludeckiego, młyn wodny z XVIII wieku, kuźnia z pełnym wyposażeniem, dwa kościoły z XIX i XX wieku, dwie wille właścicieli fabryki porcelany oraz zabudowania słynnej fabryki porcelany rodziny Schlegelmilch.
Nagromadzenie dziedzictwa kulturowego i różnorodności przyrody determinuje przyszły model rozwoju miejscowości w kierunku turystyki i rekreacji. Ten model rozwoju został zapisany w strategii Gminy Tułowice uchwalonej w 2008 roku.
Zagrożeniem dla zachowania walorów przyrodniczych i zdrowotnych miejscowości stała się, przygotowywana od 2015 roku, inwestycja polegająca na zasypaniu nieczynnej części XIX wiecznego kamieniołomu popiołami z pobliskiej elektrociepłowni. Planowany do zasypania kamieniołom to zaadaptowana przez przyrodę 14 hektarowa przestrzeń o głębokości dochodzącej do 70 metrów. Powstałe na dnie kamieniołomu jeziora są, od przeszło stu lat, siedzibą wielu zwierząt i płazów. Ukształtowany przez człowieka krajobraz, stał się przyrodniczą wartością dla Tułowic. Tułowicki „Grand Canyon” przyciąga wielu przyrodników i osoby pragnące kontaktu z przyrodą.